Slik skaper du aktivitet i svømmehallen

Små gutter på lekeflåter i svømmehallen -

En svømmehall trenger ikke store arrangementer for å skape mer liv i bassenget. Ofte handler det om å bruke arealet og utstyret på flere måter, variere tilbudet og gi gjestene flere grunner til å komme tilbake.

 

For svømmehallen kan aktivitet være et verktøy for å gjøre familiebading mer attraktivt, fylle perioder med ledig kapasitet og skape tilbud til grupper som ellers bruker hallen lite. Samtidig kan enkle aktiviteter bidra til at et vanlig besøk oppleves annerledes fra gang til gang.

Aktivitet gir flere bruksmåter 

Mange gjester kommer til svømmehallen med ganske ulike forventninger. Noen vil svømme lengder. Barn vil gjerne leke. Ungdom ønsker kanskje noe å gjøre sammen, mens familier ofte ser etter aktiviteter som engasjerer flere aldersgrupper. Det betyr at samme basseng kan brukes på flere måter gjennom dagen og uka.

 

Et område kan for eksempel settes av til fri lek enkelte timer. En flytematte kan inngå i en hinderløype en helg og brukes til balansetrening eller lek neste gang. Baller, dykkegjenstander og flyteelementer kan brukes både til organisert aktivitet og legges tilgjengelig for fri lek.

 

Det krever ikke nødvendigvis mye utstyr. Det viktigste er å tenke aktivitet som en del av tilbudet, og ikke bare som noe som skjer ved spesielle anledninger.

Få mer ut av badedagen

En vanlig lørdag kan bli mer interessant med ganske små grep og aktiviteten trenger heller ikke vare hele dagen. En halvtime med organisert aktivitet kan være nok til å skape forventning og variasjon og fordelen er at da får også svømmehallen noe konkret å kommunisere utad og som kan skape forventninger:

 

  • Sett ut noen flyteelementer i en avgrenset del av bassenget og annonser: "Hinderløype i bassenget fra klokken 13."
  • Lag en enkel utfordring på tvers av vannet: "Vannbasket hele ettermiddagen." 
  • Sett opp et mål og legg frem baller. Legg ut dykkegjenstander på ulike dybder: "Dykkekonkurranse kl 14"
  • La badevakten starte en kort konkurranse på et bestemt tidspunkt:"Skattejakt kl 16"


Varier utstyret

Utstyr som kan brukes på flere måter gir større mulighet til å endre aktivitetene uten at svømmehallen trenger et nytt konsept hver gang. Flytematter kan brukes til balanseøvelser, stafetter, hinderløyper og fri lek. Dykkegjenstander kan bli en enkel dykkekonkurranse den ene dagen og inngå i en skattejakt den neste. Baller kan brukes til vannbasket, volleyball, stafetter eller uorganisert lek.

 

Større aktivitetsløsninger som Wibit gir andre muligheter og kan i seg selv være en grunn til å besøke hallen. For mange svømmehaller vil likevel kombinasjonen av mindre aktivitetsutstyr og noen større trekkplastre gi størst fleksibilitet gjennom året.

Aktivitet etter målgruppe

Det samme aktivitetstilbudet treffer sjelden alle. Små barn kan ha stor glede av flyteleker, enkle dykkegjenstander og aktiviteter der de kan delta sammen med en voksen. Eldre barn kan ønske konkurranser og hinderløyper. Ungdom kan være mer interessert i lagspill, utfordringer eller arrangementer sammen med venner. Det kan derfor være nyttig å å spørre seg selv "Hvem ønsker vi skal kommegjennom dørene? Flere barnefamilier? Mer ungdom? Er det tider på dagen med kapasitet som kunne vært brukt av andre grupper?" Svarene bør styre hvilke aktiviteter man prioriterer.

La aktiviteten passe svømmehallen

En aktivitet som fungerer godt i et stort badeanlegg, passer ikke nødvendigvis i et mindre 25-metersbasseng. Bassengdybde, størrelse, antall badevakter, øvrige gjester og tilgjengelig areal må tas med i planleggingen. Aktiviteten bør også organiseres slik at det fortsatt er mulig å bruke hallen til andre formål når det er nødvendig. I noen svømmehaller kan en bane brukes til aktivitet mens resten er åpen for vanlig svømming. Andre kan sette av bestemte tidspunkt til lek og arrangementer. I mindre basseng kan enkle aktiviteter være lettere å gjennomføre enn store installasjoner. Poenget er å bruke de mulighetene hallen faktisk har.

Nye anledninger

Når aktivitet planlegges systematisk, kan svømmehallen skape flere grunner til å komme tilbake. Det kan være en fast aktivitetslørdag en gang i måneden, egne tilbud i skoleferien eller arrangementer på dager der hallen normalt har færre besøkende. Andre ganger kan aktiviteten knyttes til sesong, høytider eller lokale arrangementer. Da kan svømmehallen variere tilbudet uten å måtte finne opp noe helt nytt hver uke. Et godt utgangspunkt er å kombinere faste aktiviteter som gjestene kjenner igjen med enkelte arrangementer som skiller seg mer ut. 

Sikkerhet

Aktiviteten må vurderes opp mot basseng, dybde, kapasitet og deltagernes alder og svømmeferdigheter. Tenk på at flyteelementer kan redusere sikten ned i vannet, at ballspill kan føre til mer bevegelse på tvers av bassenget og at hinderløyper kan samle mange personer på et lite område, samt at dykkekonkurranser kan føre til gjentatte undervannsdykk. God organisering gjør det enklere både for deltakerne og de som skal passe på.

Mer levende tilbud

Det er lett å tenke at aktivitet i svømmehallen først og fremst handler om å finne morsomme leker. Det er bare en del av bildet.

Den større muligheten ligger i å bruke aktivitet bevisst gjennom året. En familiedag kan trekke nye besøkende. En ungdomskveld kan gjøre hallen relevant for en gruppe som ellers sjelden kommer. Ferieaktiviteter kan fylle bassenget på dager der mange leter etter noe å gjøre. Et større aktivitetsanlegg kan brukes som trekkplaster i utvalgte perioder.

Når svømmehallen vet hvem den ønsker å nå, hvilke tider som bør utnyttes bedre og hvilket utstyr som allerede finnes, blir det langt enklere å utvikle aktiviteter som passer akkurat den hallen.

Se vårt tips - Aktiviteter med Wibit >>

Barn som leker på Wibit vannpark innendørs

Barn som leker på Wibit - innendørs

Barn leker på Wibit vannpark innendørs

VANNDISCO OG BADEBURSDAG